SBYC BurgeeSandy Bay Yacht Club
Junior Sailing • Weather Center • Web Cam
 
Search for:

Special Races Results

2003

 

Haskins Cup
Skipper #1 Total Place
Marilyn Thompson 1 1 1
Debbie Hale 2 2 2
Karen Ouellette dnf 5 3
Dot Christopher dnf 5 4
       
Bobette Simpson Cup
Skipper #1 #2 #3 Total Place
Dot Christopher 2 1 5 8 1
Marilyn Thompson 1 4 4 9 2
Debbie Hale dns 2 2 9 3
Jan Walker 3 3 3 9 4
Karen Ouellette 4 5 1 10 5
         
Hale Cup
Skipper Crew #1 #2 #3 Total Place
Jake Fiumara Story Reed 1 1 2 4 1
Pat Herlihy Bill Cronin 2 4 1 7 2
Charlie Clark Charlie Levin 4 2 3 9 3
Ned Jeffries Sam Smart 3 3 5 11 4
Olaf Aprans Richard Aprans 6 5 4 15 5
Kirk Williamson Damian Johnson 5 6 6 17 6
           
Number Racing 6 6 6    
Tim Baker Race - Cape Ann Junior Championship (Sailed in 420's)
Place Sail # Skipper / Crew Club #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 T/O Total
1 2443 Evan Cooke/Kate Schelzi AYC 5 1 1 1 1       -5 4
2 2484 Lee Lyon/Matt Pardee SBYC 1 3 2 3 3       -3 9
3 2482 Elyse McNiff/Lizzy Stern AYC 3 2 3 2 6       -6 10
4 2439 Kaitlin Cuddyer/Kieran O'Connell EPYC 2 4 4 5 8       -8 15
5 2483 Tim Greely/Scott Thompson SBYC 9 9 5 4 4       -9 22
6 2435 Nell O'Connell/Michael Coleman EPYC 7 6 8 9 2       -9 23
7 2873 Morgan Baird/Leigh Siergiewicz SBYC 4 8 7 7 5       -8 23
8 2485 Erik Sayce/Julia Stern AYC 6 5 6 6 9       -9 23
9 2912 Pip Crandall/Wilder Baird EPYC 8 7 9 8 7       -9 30
                         
    (# Racing) 9 9 9 9 9     15    

AYC: Annisquam Yacht Club
EPYC: Eastern Point Yacht Club
SBYC: Sandy Bay Yacht Club

Ned Cameron Race
Skipper Crew #1 #2 #3 Total Place
Jake Fiumara Maddie Rappoli 2 1 2 5 1
Andrew Greely Story Reed 1 3 4 8 2
Liz Engel Heather LaCombe 3 2 3 8 3
Chris Pine Tucker Meredith dns 4 1 12 4
Alex Levin Joanne Levin 5 5 5 15 5
Inga Aprans Richard Aprans 4 6 6 16 6
Matt McKinney Marissa McKinney 6 7 7 20 7
 
  Number Racing 6 7 7

 

Kam Kammerer Race
Sail # Boat Skipper Place
4260 FS Ned Jeffries 1
1554 R19 Scott Hale 2
4555 FS Skip Montello 3
3194 R19 Jim Lidington 4
5111 FS Art Bookstein 5
2591 R19 Kirk Williamson 6
3034 R19 Kevin Lane 7
1639 R19 John Thompson 8
3192 R19 Brian Bones 9
845 FS Scott Folger 10
5034 FS Tom Hoerner 11
1405 FS Margot Hintlian 12
471 FS Ken Wright 13
1499 FS Chuck Nicolosi 14
2266 FS Tom Kolterjahn 15
4347 FS Dick Wilkinson 16
3662 FS Randy Williams 17

 

Gusto Cup
Sail # Boat Skipper Place
3034 R19 Kevin Lane 1
1554 R19 Scott Hale 2
2591 R19 Kirk Williamson 3
4260 FS Ned Jeffries 4
5111 FS Art Bookstein 5
3194 R19 Jim Lidington 6
1405 FS Margot Hintlian 7
1639 R19 John Thompson 8
4555 FS Skip Montello 9
314 FS Steve Ouellette 10
3192 R19 Brian Bones 11
845 FS Scott Folger 12
471 FS Ken Wright 13
5034 FS Tom Hoerner 14
3662 FS Randy Williams 15

 

George Warren Smith Race
Sail # Skipper Place
333 Walter Luikey 1
676 Laura Dickey 2
670 Emily Wick 3
622 Joanne Moar 4
518 Norma Brettell 5
359 Dan Karr 6
579 Jean Childs 7
291 Conrad Lavigne 8
621 John Preston 9
294 Jerry Lavigne 10
63 Susie Kinder 11

 

Peter Vincent Race
Sail # Skipper Place
291 Ben Loiacono 1
359 Leslie Cooney 2
579 Diane Linsenmayer 3
676 Barbara Bridges 4
622 Nancy Haas 5
670 Phil Davis 6
518 Bob Prtichard 7
285 Beth Ingram 8
294 Peter Vincent 9
63 Kinder/Fleming 10
345 John Paradis dsq
333 Walter Luikey ret

 

 



Sandy Bay Yacht Club, P.O. Box 37, 5 T Wharf, Rockport, MA 01966 USA
(978)546-9433 Clubhouse, (978)546-6240 Office

home | contact

Copyright © Sandy Bay Yacht Club. All rights reserved.